La data de 16 mai 2025, în municipiul Chișinău s-au desfășurat aplicații complexe la protecția civilă, fiind simulate acțiuni de lichidare a consecințelor unui cutremur de pământ. Scopul de bază este verificarea și consolidarea capacităților de răspuns și intervenție a tuturor serviciilor de urgență în gestionarea situațiilor excepționale.
Potrivit scenariului, în urma seismului mai multe clădiri au fost avariate, iar una din cele mai afectate era hotelul Național, unde a izbucnit un incendiu de proporție fiind înregistrate persoane traumate, dispărute și blocate printre dărâmături. În alt colț al capitalei, pe str. Calea Basarabiei s-a produs un accident feroviar cu scurgerea substanțelor toxice, în urma impactului locomotivei cu o cisternă și a unui automobil.
Pentru deservirea solicitărilor au fost alocate echipele de asistență medicală urgentă, care au intervenit prompt în zonele cu risc și au efectuat triajul medical victimelor. Medicii de pe ambulanță au acordat ajutor medical persoanelor ce au suportat traumatisme, arsuri, intoxicații și leziuni de diferite grade.
După acordarea asistenței medicale urgente la etapa de prespital, echipele AMU au transportat pacienții asistat la spital cu monitorizarea permanentă a parametrilor vitali, aceștia fiind transmiși colegilor din cadrul IMSP SCM ”Sfânta Treime” pentru tratament în condiții de staționar.
Pe parcursul zilei, echipele de asistență medicală urgentă au dat dovadă de profesionalism, vigilență și intervenție operativă în situații excepționale, manifestând o bună pregătire de acțiune și cooperare cu alte servicii de urgență în vederea lichidării gravelor consecințe.
„Acțiunea este cheia fundamentală a succesului!”
Pablo Picasso