IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească
Română ▼
Română
English
Русский
Japanese
    09
    apr

    Activitatea echipelor SAMU Botanica apreciată prin scrisori de mulțumire

    Tot mai des, pacienții și rudele acestora apreciază profesionalismul și empatia manifestate de membrii echipelor AMU în timpul deservirii solicitărilor. În adresa IMSP CNAMUP parvin mesaje de recunoștință din partea celor care în cele mai grele momente din viață au fost ajutați de colaboratorii noștri.

    Astăzi, Vă prezentăm mulțumirile adresate echipelor SAMU Botanica. Una din ele a fost scrisă de un pacient de 73 ani, care suferă de o boală cronică, iar starea dumnealui s-a agravat la data de 08.02.2025 și a solicitat intervenția ambulanței. Echipa AMU sosită la solicitare a acordat ajutorul medical și a efectuat medicația necesară. Pacientul în stare stabilă cu monitorizare permanetă a fost transportat la spital. 

    Frumoasele cuvinte sunt adresate echipei de asistență medicală urgentă Terapie Intensivă Mobilă SAMU Botanica:

    ·       Medic de urgență – Natalia Panico

    ·       Infirmier – Alexandr Gașenco

    ·       Conducător autoambulanță – Dmitrii Cogut.

    O altă mulțumire a fost scrisă de fiica unei paciente de 78 ani, refugiate din Ucraina, careia la data de 31.03.2025 i s-a făcut rău în Aeroportul Internațional Chișinău. Echipa AMU a intervenit prompt, a preluat pacienta și i-a acordat asistență medicală urgentă prespitalicească. După stabilizarea stării de sănătate, doamna însoțită de fiică, a fost transportată cu monitorizare permanentă și în sigurață la spital. 

    Cuvintele de înaltă apreciere sunt adresate echipei SAMU Botanica:

    ·       Asistent medical – Ilie Rumega

    ·       Infirmier – Valeriu Lisa

    ·       Conducător autoambulanță – Andrei Railean.

     „Să fim recunoscători oamenilor care ne fac fericiți, ei sunt magicii grădinari care ne fac sufletele să înflorească!” 

    Marcel Proust