IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească
Română ▼
Română
English
Русский
Japanese
    20
    ian

    Două echipe SAMU Orhei apreciate într-un mesaj de mulțumire

    La Serviciul de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească fiecare minut înseamnă viață. Tot mai des primim scrisori de mulțumire din partea rudelor, care astăzi iradiază bucurie pentru că sunt alături de cei dragi. Recent, o doamnă a exprimat recunoștință echipelor AMU, care au acordat ajutor medical la etapa de prespital mamei sale de 75 ani, la data de 01.01.2025. 

    Pacienta cu insuficiență cardiacă avea nevoie de intervenție urgentă a serviciului nostru, deoarece starea generală era gravă au fost implicate 2 echipe în rezolvarea cazului. După stabilizarea stării, în siguranță și în timp util, pacienta a fost transportată cu monitorizarea parametrilor vitali la spital.

    Frumoasele cuvinte sunt adresate echipelor din cadrul SAMU Orhei. 

    Prima echipă AMU:

    Felcer – Raisa Malairău

    Infirmier – Victoria Don

    Șofer – Serghei Duca

     

    A II-a echipă AMU:

    Felcer – Andrei Rotaru

    Infirmier – Ina Tricolici

    Șofer – Ghenadie Tricolici

    Conducerea IMSP CNAMUP precizează faptul că fiecare lucrător medical și pacient este important pentru noi. Contribuția dumneavoastră este esențială și extrem de necesară. Vă asigurăm, că toate gîndurile bune au fost și vor fi în continuare un imbold pentru motivarea și susținerea echipelor AMU, care vor depune străduință și profesionalism în acordarea asistenței medicale urgente prespitalicești.

    „Oamenii nu se deosebesc atât prin ceea ce zic, cât prin ceea ce fac!” - Mihai Eminescu