IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească
Română ▼
Română
English
Русский
Japanese
    13
    feb

    Încă o fetiță a văzut lumina zilei în ambulanță

    În dimineața zilei de 12 februarie, la Dispeceratul comun de urgență a IMSP CNAMUP a parvenit un apel pentru acordarea asistenței medicale de urgență unei gravide de 28 ani pe motivul solicitării ,,contracții uterine” într-o localitate din raionul Hîncești.

    În scurt timp, la domiciliul pacientei a ajuns echipa PAMU Cărpineni din cadrul SAMU Hîncești. Personalul medical a preluat de urgență femeia la a II-a sarcină în 38 săptămâni cu semne de debut al travaliului. În timpul transportării la spital, la ora 07:00 a survenit nașterea. Astfel, venirea pe lume a fetiței de 3600 gr. a fost asistată în ambulanță de către echipa AMU.

    Ulterior, mama și micuța cu monitorizarea permanentă a parametrilor vitali, în siguranță și cu grijă au fost transportate și transmise specialiștilor maternității din cadrul IMSP Spitalul Raional Hîncești.

    Bravo echipei PAMU Cărpineni din cadrul SAMU Hîncești:

    ·       Felcer – Larisa Macaru

    ·       Infirmier – Diana Damian

    ·       Șofer autoambulanță – Valeriu Urecheanu.

    „Mamele au puteri neștiute. În ele, dragostea poate transforma lucruri neînsemnate în miracole și așteptări în realitate!”