IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească
Română ▼
Română
English
Русский
Japanese
    06
    feb

    Încă o micuță a văzut lumina zilei în ambulanță

    Cel mai frumos moment din viața unei femei este nașterea, atunci când brațele ei leagănă copilul pe care 9 luni l-a purtat sub inimă. Ieri, echipele SAMU Șoldănești și PAMU Cotiujenii Mari au avut parte de o experiență cu sentimente intense de bucurie, asistând o naștere în condiții de prespital, în ambulanță.

    La ora 11:23, Dispeceratul comun de urgență al IMSP CNAMUP a înregistrat un apel pentru acordarea asistenței medicale de urgență unei gravide de 25 de ani, cu motivul solicitării „Sarcină 39 săptămâni” într-o localitate a raionului Șoldănești.

    Prima echipă PAMU Cotiujenii Mari din cadrul SAMU Șoldănești a intervenit în timp oportun la domiciliul femeii, care acuza dureri abdominale și avea contracții frecvente. Personalul medical a preluat de urgență pacienta care era la a IV naștere și au pornit la drum. La ora 12:05, în timpul transportării la spital, s-a născut o fetiță cu o greutate de aproximativ 3000 gr.

    Întru evitarea oricărui pericol pentru sănătatea și viața mamei și copilașului a fost solicitată adăugător echipa SAMU Șoldănești, care a intervenit în câteva minute pe traseu și a preluat micuța. Ulterior, lăuza și nou-născutul au fost transportați în siguranță cu monitorizarea permanentă a parametrilor vitali și transmiși cu grijă specialiștilor Maternității din cadrul IMSP Spitalul Raional Rezina.

    Bravo echipelor:

    PAMU Cotiujenii Mari din cadrul SAMU Șoldănești:

    ·       Felcer - Natalia Egorov 

    ·       Infirmier - Svetlana Borș 

    ·       Conducator autoambulanță - Ghenadie Calaev 

    SAMU Şoldăneşti:

    ·       Asistent medical - Olga Șargorodschi

    ·       Infirmier - Maria Lisnic 

    ·       Conducator autoambulanță - Ivan Ursu.

     

    „Cea mai frumoasă capodoperă a inimii lui Dumnezeu este inima mamei!” 

    Sfânta Tereza de Lisieux