IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească
Română ▼
Română
English
Русский
Japanese
    13
    iun

    Istoria unei paciente salvate de echipa SAMU Rîșcani

    Munca echipelor de asistență medicală urgentă este, cu siguranță, una dintre cele mai responsabile meserii, complicate, plină de adrenalină și curaj. Astăzi, Vă prezentăm o istorie despre o intervenție, care pentru cineva pare a fi obișnuită, dar pentru protagoniștii noștri și pacienta lor a fost o luptă contra cronometru întru salvarea vieții.

    Un caz groaznic care din nefericire s-a întâmplat pe 28 mai 2025 cu o femeie de 73 ani din Capitală. În timp ce se afla în grădină, un stup de albini a căzut peste ea și instantaneu a fost înțepată de peste 40 de ori. Imediat soțul doamnei a apelat la 112 pentru a solicita intervenția ambulanței.

    În câteva minute, echipa SAMU Rîșcani din mun. Chișinău a ajuns la locul solicitării și a depistat femeia în stare gravă, la care s-a declanșat o reacție alergică severă la veninul de albini - șoc anafilactic, ce a pus viața în pericol iminent. Femeia prezenta umfături la nivelul pielii, scăderea bruscă a tensiunii arteriale, puls intens, confuzii, amețeli și slăbiciune pronunțată.

    Medicii de pe ambulanță au acordat asistență medicală urgentă, administrând medicația necesară prin abord venos, oxigenoterapie pentru a reduce riscurile și a salva pacienta. După stabilizarea parametrilor vitali, în siguranță echipa AMU a transportat doamna și transmis colegilor de la IMSP Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”.

    Bravo echipei SAMU Rîșcani:

    ·       Medic de urgență – Marian Gălușcă

    ·       Asistent medical – Elena Ceban

    ·       Conducător autoambulanță – Petru Dugneanu.

    Membrii echipei AMU sunt adevărații salvatori – intervin rapid, evaluează, acordă ajutor medical prespitalicesc, luând decizii urgente și cruciale în soluționarea situațiilor critice, cu un calm special susțin și impun încredere pacientului.

    Spre fericirea tuturor, astăzi pacienta noastră se simte bine și a venit personal să-i mulțumească pe eroii săi cu frumoase cuvinte de apreciere și recunoștință pentru profesionalismul, grija și empatia manifestate în acea zi de mai!

    „Dacă vrei să fii un învingător în viață, trebuie să depășești constant cea mai bună variantă a ta.”