La un pas de tragedie în mun. Bălți, cazul a avut loc la data de 12 februarie curent, ora 10:53 un trecător a solicitat intervenția ambulanței pentru un bărbat de aproximativ 60 de ani, care mergând pe stradă brusc a pierdut cunoștința și a căzut la sol.
Solicitarea a fost direcționată echipei SAMU Bălți, care a intervenit în 7 minute la fața locului. În timpul examinării pacientul era în stare critică, inconștient, fără puls și respirație, bărbatul era în stop cardio-respirator. Imediat, echipa AMU a inițiat manevrele de resuscitare cardio-respiratorie și cerebrală.
Reieșind din complexitatea cazului a fost chemată în ajutor echipa specializată Terapie Intensivă Mobilă și Reanimare, care împreună cu prima echipă AMU au continuat efectuarea manevrelor salvatoare de viață, soldate cu succes prin restabilirea ritmului cardiac și respirației.
Ulterior, echipa SAMU Bălți a trasportat pacientul cu monitorizarea permanentă a parametrilor vitali și transmis colegilor din cadrul Departamentului Unități Primiri Urgente al IMSP Spitalul Clinic Bălți pentru tratament specializat în condiții de staționar.
Bravo echipelor AMU implicate în salvarea pacientului:
Prima echipă SAMU Bălți:
· Felcer – Grigori Petreanu
· Infirmier – Vergin Glinschi
· Conducător autoambulanță – Alexandru Galai.
Echipa specializată Terapie Intensivă Mobilă și Reanimare din cadrul SAMU Bălți:
· Medic de urgență – Liviu Prisăcari
· Asistent medical – Liudmila Prisăcari
· Infirmier – Iulian Tutunaru
· Conducător autoambulanță – Mihail Rotari.
„Victoria aparține celui perseverent!”