Ne bucură faptul că cetățenii au tot mai multe motive pentru a-și aminti de faptele bune ale echipelor de asistență medicală urgentă. Recunoștința este una dintre cele mai importante abilități de viață. Astfel, putem transforma zilele obișnuite în clipe de bucurie, care motivează starea de spirit a întregului colectiv. Pe parcursul săptămânii, în adresa IMSP CNAMUP au parvenit două scrisori de mulțumire.
La data de 19 iunie, un domn a scris o scrisoare de mulțumire pentru intervenția cu succes a echipei SAMU Fălești solicitată pentru prietenului sau în vîrsta de 41 ani căruia i s-a făcut brusc rău după ce din nefericire a fost înțepat de mai multe albini în timp ce lucra la prisacă.
În câteva minute, echipa SAMU Fălești a ajuns la locul solicitării, în stradă, a depistat pacientul în stare gravă, la care s-a declanșat o reacție alergică severă la veninul de albini, șoc anafilactic, ce a pus viața în pericol iminent. Bărbatul era în decubit dorsal, semiconștient, confuz, dezorientat, palid, vocea răgusită, senzații de moarte eminentă, obiectiv prezenta umflături la nivelul pielii, scăderea bruscă a tensiunii arteriale, puls intens.
Asistenta medicală dna Veronica GUREU a intervenit promt, acordând asistență medicală urgentă prin administrarea medicației necesare prin abord venos, oxigenoterapie pentru a reduce riscurile și a salva pacientul. După stabilizarea parametrilor vitali, în siguranță echipa AMU a transportat pacientul și transmis colegilor de la IMSP Spitalul Raional Fălești.
Bravo echipei SAMU Fălești:
Asistent medical – Veronica GUREU
Conducător autoambulanță – Oleg COSERIU
La data de 26 iunie, fiica pacientei a scris o scrisoare de mulțumire echipei SAMU Drochia, care a acordat asistență medicală de urgență prespitalicească la data de 24.06.2025 mamei sale, în vârstă de 86 ani pe motivul solicitării „dureri”, ca urmare a apariției complicațiilor și acutizării maladiilor cardiovasculare și endocrinologice de care suferă de mai mulți ani.
Echipa AMU din cadrul SAMU Drochia a acordat primul ajutor calificat pacientei și a transportat cu grijă și în siguranță la IMSP Spitalul Raional Drochia.
Bravo echipei SAMU Drochia:
Asistent medical – Viorica BOȚA
Infirmier – Liliana ȚURCAN
Conducător autoambulanță – Vadim BANARI
Scrisorile de mulțumire ale cetățenilor sunt deosebit de importante pentru echipa IMSP CNAMUP. Cuvintele Dumneavoastră confirmă faptul că există pacienți care poartă recunoștință lucrătorilor medicali, iar eforturile depuse de fiecare dintre noi corespund exigenșii pacienților.
Administrația IMSP Centrul Național de Asistență Medicală Urgentă Prespitalicească exprimă gratitudine pacienților pentru recenziile adresate personalului medical. Cuvintele DVS. aduc încrederea că activitatea serviciului nostru corespunde așteptărilor Dumneavoastră!
“Recunoștința este memoria inimii.”
Honoré de Balzac